11 tipov ako šetriť teplo v domácnosti
- tokyosolar
- 25. 2. 2020
- Minut čtení: 3
Racionálne využívanie tepla a energie je celospoločenskou témou. Uvedomujete si, kde všade sa spotrebovávajú a ako je možné pri zachovaní rovnakého komfortu dosiahnuť ich nižšiu spotrebu?

Vykúriť domácnosť tak, aby v nej bolo príjemne a zároveň aj ušetriť peniaze, nie je také jednoduché. Každá úspora si totiž vyžaduje určité opatrenia. Niektoré sú jednoduché a nestoja vôbec nič, do tých účinnejších treba aj čosi investovať. Môžu vám však zabezpečiť nízke prevádzkové náklady na dlhé roky.
1. Nezakrývajte vykurovacie systémy Nezakrývajte radiátory záclonami či závesmi. Najvhodnejšia je záclona siahajúca po parapetnú dosku. Do miestnosti sa tak dostane o 25 % tepla viac.
2. Obmedzte únik tepla Počas noci je vhodné zatiahnuť okná závesmi, žalúziami alebo roletami – obmedzíte tým úniky tepla. Ak okná netesnia, pomôžu aj zátarasy z hustejších textílií na parapetnej doske.
3. Neprekurujte zbytočne obytné miestnosti.
Každé zvýšenie teploty o jeden stupeň Celzia nad odporúčanú teplotu predstavuje približne 6 % energie navyše. Teplotu v miestnosti neznižujte neprimeraným vetraním, ale privretím ventilov, ktoré obmedzia výkon vykurovacieho telesa. Odporúčaná teplota v obývačke, detskej izbe, spálni a jedálni je 21 °C, v kuchyni 20 °C, kúpeľni 24 °C, predsieni a chodbe 15 °C a na schodisku postačí 10 °C.
4. Voľte úsporné kúrenie infra fóliami
Infrafólie Tokyo solar vám ušetria až 20-40% vykurovacích nákladov ročne oproti iným spôsobom kúrenia. Infrakúrenie nevysušuje ovzdušie, nespaľuje kyslík, nevíri prach, ohrieva priamo bez straty a úsporne. Taktiež vytvára zdravé prostredie, ničí mikroorganizmy a baktérie, nevytvára sa vlhkosť a pleseň, je ideálne pre alergikov.
5. Počas dlhšej neprítomnosti v objekte znížte teplotu na regulátore.
Nechajte vykurovanie temperovať na 15 – 16 °C, ale nevypínajte ho. Určite nevypínajte kúrenie úplne. Je totiž podstatne drahšie vykúriť celkom studenú a vlhkú miestnosť, ako v nej udržiavať minimálnu teplotu.
6. Vymeňte staré nefungujúce ventily
na vykurovacích telesách za termoregulačné. Pri ich optimálnom nastavení môžete ročne usporiť až 15 % tepla na vykurovanie. Výmena piatich starých ventilov za termoregulačné stojí asi 160 eur, čo sa vám pri súčasných cenách tepla vráti za dve vykurovacie sezóny.
7. Využívajte aj reguláciu pomocou vnútorného termostatu s časovým spínačom. Umiestňuje sa v takzvanej referenčnej miestnosti, podľa ktorej sú vykurované aj ostatné časti domu. Termostat eviduje rozdiel medzi nastavenou teplotou a skutočnou teplotou a vysiela signál na riadenie. Praktický je termostat s naprogramovateľným časovým režimom. Umožňuje automatickú reguláciu počas rôznych časových úsekov s rozdielnou požadovanou teplotou, napríklad v noci, počas neprítomnosti v byte a podobne. Je to investícia, ktorá sa vám vráti už v prvom roku používania.
8. Vymeňte okná a dvere,
alebo aspoň efektívne opravte staré. Utesnené a dobre osadené okná s izolačným trojsklom dokážu ušetriť až 25 % energie na vykurovanie.
9. Zateplite budovu, v ktorej bývate.
Bežný štandard u nás bol 100 mm tepelnej izolácie na fasáde a 200 mm na strešnej konštrukcii. V nových európskych normách a ďalších predpisoch sa stretávame s účinnými tepelnými izoláciami vo výrazne zvýšených hrúbkach – bežne 100 – 300 mm na podlahy a steny, 200 – 500 mm na strechy, podľa energetickej klasifikačnej triedy A – C.
10. Na ohrev vody môžete efektívne využiť aj slnečné kolektory.
Najprv by ste však mali zvážiť, kde a ako ich umiestniť. Najlepšia je orientácia na juh až juhozápad pri sklone od 30 do 50°. Slnečný kolektor pracuje 8-10 mesiacov v roku a takto môžete ušetriť až 80% z ceny za elektrinu.
11. Teplú vodu a teda aj teplo potrebné na jej ohriatie ušetríte inštaláciou úsporných batérií.
Pákovými batériami skrátite čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody a oproti klasickým batériám sú približne o 30 % úspornejšie. Perlátory zasa premiešavajú vodu so vzduchom, znižujú prietokové množstvo vody, zvyšujú objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžete ušetriť až 20 % vody. Termostatické batérie automaticky miešajú teplú a studenú vodu podľa nastavenej požadovanej teploty vody na výtoku. Sprchovacie hlavice s nastaviteľným prietokom usmerňujú prietok vody cez nastaviteľný počet dýz. Zvyšuje sa rýchlosť prúdu vody a znižuje sa jej spotreba.
Comments